השתלמות לצוותי הדרכה בנושא : סובלנות
יחידה 1 - היכרות, שפת גוף ושפת דיבור
מטרות: החניכים יחוו היכרות התחלתית עם המדריך והקבוצה
החניכים יעברו תיאום ציפיות מהסמינר.
החניכים יגדירו את המושגים : שפת גוף ושפה
החניכים יחוו ויבינו את עומק הקשר בין השפה המדוברת לשפת הגוף.
החניכים יבינו את חשיבותה של שפת הגוף בתקשורת הלא מודעת בין אנשים
פתיחת מערך: סבב שמות קצר שבו כל חניך אומר את שמו ועוד משהו על עצמו ,
תחביב , אם הוא היה פרי \ יכול להיות בכל מקום בעולם עכשיו \ מפורסם מה הוא
היה... וכד'
משחק פתיחה: ( 10 דק') של היכרות לדוגמה " איזה קטע גם אני " שבו כל החניכים –
מסתדרים במעגל אחד נכנס לאמצע אומר את שמו ומתחיל לספר על עצמו כשמישהו
מתחבר למה שהוא אומר הוא נותן לו כיף ומחליף את מקומו במעגל.
תיאום ציפיות: ( 10 דק') סבב שבו כל אחד אומר מה הציפיות שלו מהסמינר "עם מה -
הוא רוצה לצאת מהסמינר" והמדריך אומר מה הוא מצפה מהם (כללי מסגרת חולצה -
כחולה, כניסה לק', כיבוי אורות, בעיות משמעת)
מתודה 1 שפה מדוברת: (30 דק') מחלקים את הקבוצה ל 3 וכל קבוצה מקבלת שני - -
פסוקים מתוך סיפור מגדל בבל שמופיע בתנ"ך (ראה נספחים) , על כל קבוצה להציג
בקצרה את הפסוקים שניתנו לה הקבוצה תחזור למליאה (1 דק') –
עיבוד(ון): (5 דק') שאלות -
.1 מה הבנתם מהסיפור?
.2 כמה שפות היו אז בעולם?
.3 מהו העונש שקיבלו בוני המגדל ?
.4 דמיינו לכם חברה שבה כולם מדברים באותה השפה , מה היה שונה ומה היה
דומה לחיינו כיום?
לאחר הדיון נותנים לאחד החניכים להקריא את ההגדרה לשפה , -
שפה : "שפה - היא דרך תקשורת המבוססת על מערכת סמלים מורכבת בעלת חוקיות,
המאפשרת לקודד ולארגן מידע בעל משמעויות רבות ומגוונות. נהוג להבדיל בין הסמל
השפתי המסמן לבין המושג או התוכן המסומן בו, אשר יכול להיות מציאותי או מופשט ".
מתודה 2 שפה מדוברת: (10 דק') עושים תחרות בסבב בין החניכים שבה כל אחד -
אומר שפה אותה הוא מכיר מי שאין לו שפה להוסיף נפסל! (אנגלית , עברית ... , –
שפת הסימנים , שפת C , שפת הב' וכו'..)
לאחר שלכולם נגמרות השפות ונבחר אלוף השפה שואלים את החניכים:
"למה בעצם אנחנו בני האדם צריכים שפה? מה מקור השפה?"
לאחר זמן מה של שיח בו כל אחד אומר את דעתו
מקריאים את הטקסט מתוך "קיצור תולדות החיים"\יובל נח הררי
*רצוי לעשות סיכומי ביניים בין פסקה לפסקה כדי שהקבוצה תוכל לעקוב
מסכמים: ישנם שפות רבות ומשונות, השפה המדוברת מאפשרת לנו את שלושת
יכולות בסיסיות אלו מאפשרות לאדם להתחיל ולארגן את העולם לפי ראות עיניו:
דמיינו את עצמכם בארץ זרה שבה אין לכם שום ידע שנוגע לשפה, אתם לא מבינים
כלום ולא מסוגלים לתקשר, מרגישים מנוכרים ושונים ללא היכולות האלו אין שיתופי
פעולה, אין רעיונות ומטרות משותפות, אין "טובים" ו"רעים", אין עשירים ועניים בעצם,
כשאין שפה משותפת בין שני אנשים גם אם לשניהם תחביבים, אינטרסים ותחומי
עניין משותפים הפער התהומי של השפה פשוט לא יאפשר לקשר כלשהו ביניהם
להתקיים.
מתודה 3 שפת גוף: (10 דק') "מיוט" בהתחלה נבחרים שני חניכים שמוצגת להם – -
סיטואציה בה הדמויות שלהם מצויות. לדוגמא האחת מוכרת בחנות בגדים והשני בחור
שרוצה את המתנה הכי יפה לחברה שלו, חברה של מישהו נפרדת ממנו והוא לא מוכן
לוותר עליה בקלות, מישהו רואה אדם ברחוב שזורק זבל על הרצפה ודורש ממנו להרים
אותו הם מדברים ומקשיבים להוראות המדריך, המדריך משנה את המצב כרצונו: -
"האט!", "מהר!", "מיוט!" (שקט) "אנגלית", "ג'יבריש" וכו' ומשחק בסיטואציה כרצונו .
ועליהם להמשיך לפי ההוראות בדיאולוג, תוך כדי מסבכים קצת את האסיטואציה
לדוגמא מחליפים תפקידים, מוסיפים דמויות חדשות וכו' וכו' נותנים לחניכים קצת
לקחת את זה לידיים שלהם.
דיון : (5 דק') שאלות:
.1 מה קרה פה ?
.2 מתי היה לכם קל יותר להבין את הנאמר ?
.3 מתי היה לכם קשה יותר להבין את הנאמר?
.4 איך הבנתם את הסיטואציה בלי מילים? איזה תנועות קלטתם שהעבירו את
המסר?
מקריאים הגדרה מילונית של המונח "שפת גוף",
שפת גוף: "היא מכלול של הבעות פנים , תנועות ותנוחות גופניות, הנעשות בדרך כלל
באופן בלתי מודע ובלתי רצוני, ומשקפות תחושות ורגשות של האדם )או בעל החיים( - -
העושה אותן . "
מסכימים עם ההגדרה? עד כמה שפת גוף משקפת את התחושות הפנימיות של בן
אדם? תוכלו לתת דוגמא מחיי היומיום?
פנים , טון , ידיים: (5 דק')
בוחרים מתנדב, וכל פעם מגבילים שתיים מהדרכים בהן הוא מבטא את עצמו
פנים - בעזרת מסיכה שמסתירה את הפנים
ידיים - אסור לעשות תנועות ידיים
טון - טון מונטוני בלי לשנות את הקול או להרים אותו
כל מתנדב מספר את הסיטואציה בעזרת אחת הדרכים בה הוא מבטא את עצמן, ועל
שאר החניכים לנחש מה הוא מבטא בעת הקראת "יונתן הקטן": כעס, ביישנות, שמחה,
ממהר, לחוץ, עצוב, רגוע, חוסר ביטחון עצמי וכד'
√ האם יש קשר בין הרושם הראשוני שאדם יוצר לשפת גוף בה הוא משתמש?
√ עד כמה אתם מודעים לשפת גופכם ?
√ האם אחרי הפעילות הזאת אתם יותר מודעים לשפת הגוף שלכם ?
√ האם אתם רואים משהו שדורש שיפור ?
מסכמים: שפת הגוף לעומת השפה המדוברת שייכת גם לחיות השונות בטבע ולא רק
לאדם לדוגמא הטווס שפורס את מניפת נוצותיו כדי להרשים את הנקבות או חתול
שכשהוא מרוגז הוא מקשקש בזנב בדומה לכלב כשהוא שמח ....יש תיאוריה שאומרת
שהמסר שמועבר בתקשורת בין אנושית תלוי ברובו בדרך בו הוא מועבר אותה ולוואי
דווקא במלל, שפת גוף כמו בהגדרה המילונית ברובה נעשית בתת מודע, ברגע שאתה
מודע לשפת גוף שלך עומד בפניך כלי חזק מאוד להעברת מידע ומשיכה אבל צריך
לזכור ש" דג הזהב הוא האחרון שיודע שהוא במים" זאת אומרת כשאתה כבר חלק -
ממשהו כולל קשה לך להיות אובייקטיבי לגביו תלמדו לשאול, לבקש ולהבין איך –
אתם יכולים לשפר את שפת גופכם כדי לשדר מה שאתם באמת מרגישים: ביטחון,
פגיעות, רגישות וכד'.
רשימת ציוד:
דף
חוט (להכנת מסיכה)
מגדל בבל,טקסט קיצור מתולדות האנושות מודפס
יחידה 2 מגדר
מטרות: החניך יגדיר את המושג מגדר ויבחין בין מין למגדר
החניך יכיר את מודל המגדר , ויעסוק בו
החניך יבין את השפעת התקשורת והנורמות החברתיות על התפישה
החברתית המגדרית ועליו.
מקצועות לועזיים: ( 5 דק') כותבים רשימה של מקצועות באנגלית (נספח) על הלוח
ומבקשים מהחניכים לתרגם אותם בגלל שבאנגלית אין הגדרת מין במקצועות נראה –
כיצד החניכים מתרגמים מקצועות שנתפסים יותר גבריים בזכר לדוגמא חשמלאי,
שרברב וכו' ומקצועות בלשון נקבה שיננית , מורה וכו'.
"אה כן אז..": ( 10 דק') מחלקים את הקבוצה לבנים בנות ועליהם לעשות פינג פונג
יתרונות בלהיות בן מול להיות בת , כל פעם מישהו עולה ומציג יתרון בלהיות בן\בת
ואז מישהו מהמין השני עולה ואומר "אה כן אז.... בנים\בנות יכולים...." וכל פעם יש
מנצח שמציג את היתרון היותר בולט, בינתיים המדריך מכין שני טורים על הלוח לכל
מין שני טורים, באחד הוא כותב את הדברים שקשורים יותר במבנה הפיזיולוגי של
המין (להביא ילדים, אין מחזור חודשי, משתינים בעמידה וכו'...) ובשני את הדברים
שהחברה מצפה מהם להיות יותר טובים בו (חזקים, רגישות יותר, חכמים יותר,
מתאפרות , עובדים הרבה, קשוחים, יותר יפות, מסודרות וכד') וכנגד התפישה.
דיון בנושא התפישה הקיימת: ( 5 דק')
שמתם לב שהיתרונות שנתתם לנשים הם מגדריים?!?!?
שמתם לב שתרגמתם את המקצועות בלשון זכר\נקבה? למה?
מה ההבדל בין שני הטורים השונים?
מה ההבדלים בין אישה וגבר מעבר לפן הפיזיולוגי?
האם אתם מסכימים עם ההבדל שהוצג?
מתודת סיטואציות חברתיות: (25 דק' כולל דיון) מוצגת סיטואציה חברתית
שצריכים להציג מתנדבים מהחניכים! ואילו מתנדב אחד צריך לבחור האם בסיטואציה
הייתה התנהגות המתנדב גברית או נשית עושים סבב ובכל סיטואציה שואלים את מי –
שאיבחן את ההתנהגות למה זה גברי\נשי בעיניך? מה היה קורה אם הוא היה מתנהג –
בצורה שונה?
טליה ואופיר נמצאים בדייט ראשון, פתאום נטפל אליהם ערס, מה כל אחד
מהם יעשה ?
שני חברים רואים כדורגל במועדון, פתאום נכנס שלישי ומתחיל לבכות כי
חברה שלו עזבה אותו, איך שני הבנים הנותרים מתפקדים ?
כמידי שנה במושב סובלני חניכי כיתות ט' מתחלקים לסמינרי ט' (מדח"ים,
מדצ"ים, פעילים). גלעד ונעמה מתלבטים אחד עם השני לאיזה סמינר ט' הם
מעוניינים להשתבץ. מה יבחר כל אחד מהם? מה יהיו השיקולים שלו ?
קבוצת תמר לקחה על עצמה לארגן את אירועי יום העצמאות של המושב.
כתובת אש, תוכן, מערכונים, שלט לפרסום ועוד נועה, שירה, עידו וגידי
פותחים את הישיבה הראשונה ומתחילים לארגן את האירוע. איזה אחריות כל
אחד מהם ייקח ?
לאחר מספר סיטואציות מושיבים חזרה את החניכים במליאה ומחלקים את הטקסט
"מגיל אפס" \קובי ניב (ראה נספח)
דיון התפישה המגדרית איפה אתם פוגשים אותה: –
אתם חושבים שאתם מתנהגים ככה בחיים?
האם יש תבנית ברורה לגבר נורמלי ותבנית לאישה בראש שלכם ?
מי אצלכם בוחר את מדד הגבריות \ נשיות מי מכתיב את התבנית?
האם זה תואם את המציאות? מה קורה כשמישהו לא תואם את התבנית?
האם אנחנו בעצמנו תואמים תמיד את התבנית? האם זה נכון להגדיר מה
נורמלי ומה לא?
למה לא נוח ומלחיץ לעשות משהו שיוצא מהנורמה ? יש לכם דוגמא מהחיים?
מה היתרון בלהתסכל על דברים מנקודת מבט שונה מהרגיל ? מה אנחנו
מרוויחים מזה ?
מוציאים את ההגדרה המילונית של מגדר ושואלים: "מישהו יודע להסביר מה זה?"
שומעים את ההגדרה שלהם ואז מקריאים את ההגדרה המילונית ומסבירים את
ההבדל המהותי בין מגדר למין. (ראה נספח)
"בואו נדגים את זה" בתקשורת: ( 10 דק') נחלק את הקבוצה לשתיים ועל כל –
קבוצה לדמות פירסומת של בושם "מריחי", בטלוויזיה האחד של גבר והשני של
אישה.
דיון:
איך החלטתם על התנהגות הגבר בהצגה ואיזה תכונות אופי היא מייצגת ?
ולעומת זאת איך החלטתם על התנהגות האישה בהצגה ואיזה תכונות אופי היא
מייצגת?
איפה עוד רואים את הטמעת כללי המגדר "המקובלים" בתקשורת מעבר למה
שהצגנו?
האם התקשורת עושה שימוש בנורמות המגדר בגלל החברה או להיפך החברה
מושפעת מהתקשורת?
מה הרווח של התקשורת מהטמעת הנורמות המגדריות והקצנתן?
סיכום: ( 10 דק') נחזור לתחילת היחידה, למשחקי הפתיחה ונראה כיצד האופן שבו
תורגמו המקצועות השונים משקף את ההבניות החברתיות גם אנחנו מושפעים מכל -
התהליכים הללו ברמה הכי עמוקה כיוון שאנו לא מודעים לכך ביום יום, יש לנו תבנית
ברורה בראש לאיך צריך להראות הגבר הנורמלי: חזק, אקטיבי, שיער קצר וכד' ואילו
האישה הנורמלית: שיער ארוך, פסיבית יותר, כנועה בזמנים שונים ובתרבויות שונות יש
תפיסה שונה לנורמלי, לדוגמא בעבר הרחוק האישה בעלת היופי האידאלי הייתה
דווקא המלאה השמנמנה ואילו כיום להיפך הרזה ביותר. קשה לנו לשים אצבע על –
המקום בו התחילה התבנית הנורמלית להכתיב לנו את התנהגותנו אבל אנחנו יודעים
להגיד שכרגע היא חלק בלתי נפרד מהחברה שלנו שסובבת אותנו ומטפטפת אל
מוחנו כל הזמן בשירים שאנחנו שומעים או בתקשורת לדוגמא. אנחנו כבני נוער
צריכים להבין את החשיבות של הטלת ספק בנורמות ובמה שהחברה מכתיבה לנו
ולהעביר את הרעיון במיוחד לילדים ובני נוער אחרים שמושפעים מאוד בקלות יכולים
להיות אנשים גבריים בצורה אחרת!, ונשים שהן נשיות אבל בצורה שונה ממה
שהחברה מגדירה!
רשימת ציוד
טקסטים : הגדרת מגדר , "מגיל אפס "
אביזר שידמה בושם
יחידה 3 מהי סובלנות? -
מטרות: החניך יכיר ויבין את המושג סובלנות.
החניך יבין איך המושג בא לידי ביטוי.
החניך יביע דעה על המושג סובלנות.
החניך יבין מהו שוני בין בני אדם, וידון בתגובות של אנשים לשוני זה.
החניך יבין את המושג סובלנות וחשיבותה בחיינו.
משחק פתיחה בגידות: (10 דק') מחלקים את הקבוצה לשתיים כך שבקבוצה 1 יש –
אדם אחד יותר מהשנייה. קבוצה אחת יושבת במעגל כסאות ואילו השנייה מסתדרת
כך שמאחורי כל כסא עומד מישהו ומוריד את ראשו. מי שעומד מאחורי הכסא הריק
הוא היחיד שמרים את ראשו וצריך לקרוץ למישהו שיושב במעגל הכיסאות. האדם
שאליו קרצו צריך לעבור לכסא הריק. על האדם שעומד מאחוריו לתפוס בעורף לזה
שניסה לעבור לפני ש"יבגוד" ויצליח להתיישב אצל מי שקרץ לו.
פתיחה פגישה באוטובוס: (10 דק') שני כיסאות במרכז הכיתה כאשר על אחד יושב
נציג וכסא אחד ריק. כל חניך בתורו צריך להתיישב על הכיסא הריק ולשחק דמות
שעולה לו בראש, וכך "להרחיק" את הנציג שבכיסא השני. לדוגמא הומו שמתחיל -
לגעת בבחור שלידו באוטובוס.
לאחר מכן, מעבדים את המתודה ושואלים את החניכים:
.1 מה מטרות המשחק?
.2 למה השתמשתם דווקא בדמויות האלה ל"הברחת" השותף לשורה באוטובוס?
.3 איך הרגשתם ש"הבריחו אתכם"?
גוף מה מטרת המתודות?: ( 30 דק')
ועדת קבלה (25 דק') מספרים לחניכים שהם הופכים להיות ועדת קבלה לחברה, -והולכים להציג בפניהם מס' אנשים המעוניינים להצטרף לקבוצה\מושב. האנשים
אשר מוצעים לחניכים הם בעלי סטריאוטיפים שונים. לדוג' נכה, עולה חדש, –
הומו, שוביניסט וכו'...
דמויות:
יואב, בחור חכם אך לפני כשנה קפץ ממקלט ושבר את הרצועות הצולבות
ולכן עכשיו הוא יושב על כיסא גלגלים.
זואי, בחורה אשר יצאה מהארון בגיל צעיר, היא מאוד חברותית ומצחיקה
ממש.
ויקה, בחורה אשר עלתה בגיל קטן מאוקראינה ולכן, היא בעלת בעיות
שפה. היא נראית מעולה ומושכת המון תשומת לב.
גיא, בחור מוצלח וממולח אשר מאמין בכל כולו בערך השוביניזם הטהור.
אברהם, בחור שחום עור בעל חוש הומור מפותח מאוד. -
למדריך (העשרה):
הגדרת המושג "סובלנות": נכונות לקבל את השונה ולכבד את זכותו של הזולת לשמור על שונותו,
ולתת לה ביטוי. על כל פרט פרט לאפשר לזולתו להביע את דעותיו ועמדותיו, גם אם הן מנוגדות לשלו.
הסובלנות חייבת להיות הדדית .
הגדרת המושג "סטיגמה": סטיגמה היא אפיון של אדם כשונה מאחרים לשלילה. לדוגמה: האדם בעל
הסטיגמה נתפס כאדם רע, חלש, נכשל, מוגבל, בעל מום או חולה, ולכן הוא הופך בעיניי החברה
מאדם שלם ורגיל לאדם פחות ערך ונחות.
הגדרת המושג "סטריאוטיפ": סטריאוטיפ הוא דעה קדומה ופשטנית, בעלת נימוקים לא מספקים,
שקשה מאוד לשנותה.
עיבוד לאחר המתודה:
(מקשים על החניכים) למה קיבלתם את יואב אם הוא לא יכול לצאת –
לטיולים? (או להפך) למה לא קיבלתם את יואב? בגלל הנכות? במה הוא
שונה?
למה קיבלנו את חלק מהדמויות? ואת חלק מהדמויות לא?
מה מבדיל אותנו מהם? מבדיל את הדמויות בין עצמם?
על מה אנחנו מוכנים לוותר? (על לצאת לטיול בשל נכות/ על לפעמים
להסביר לעולה החדשה ולעזור לה בשפה ובהבנת הדברים/ על הרצון לא
להיות עם בן אדם שחום עור בקבוצה/ על הערך השוויון לשם יצירת - -
שוביניזם בקבוצה/ על הרצון לא להיות בקרבת הומו)
ועל מה אנחנו לא מוכנים לוותר? איפה הגבול שלנו בעצם?
שמש אסוציאציות ל"סובלנות"( 5 דק') כותבים על הלוח סובלנות בתוך עיגול -
ועל החניכים לזרוק את כל האסוציאציות העולות להם בראש מהמילה סובלנות.
סיכום:( 10-15 דק')
הרכבת פאזל בעיניים עצומות( 3 דק') על החניכים להרכיב את הפאזל שכך שאחד רואה ושאר החניכים מכסים את עיניים. על החניך שרואה להוביל את החניכים עם העיניים העצומות להרכבת הפאזל.הפאזל הוא ההגדרה של המילה סובלנות. ואחר כך ממשיכים עם החניכים לדיון.
דיון (עם דגש על מודל הסובלנות) (10-12 דק') שואלים את החניכים: -
למה בפגישה באוטובוס הם "נרתעו" מהאנשים השונים?
למה את חלק מהאנשים לא קיבלו לקבוצה שלהם?
מהי סובלנות בעינכם?
מציגים להם את מודל הסובלנות ושואלים:
פעם נתקלתם במודל הסובלנות?
באיזה שלב כל אחד ואחד נמצא במודל הסובלנות?
איפה אני פוגש את זה בחיים האישיים שלי?
מדוע חשובה התנהגות סובלנית במיוחד לנו כצוותי הדרכה?
מדוע אנו שואפים לחנך לסובלנות? רצוי לבקש דוגמאות מהחניכים.
מודל הסובלנות רלוונטי בעיניכם?
מודל הסובלנות :
רשימת ציוד:
חלקי פאזל
לוח מחיק + טוש מחיק.
יחידה 4 סובלנות, מגדר ושפה
מטרות: החניך יבין את הקשר בין מגדר, שפה וסובלנות.
החניך יקשר את המושגים )סובלנות, מגדר ושפה( לחייו הפרטיים ולדמות
המדריך.
החניך ילמד להביא לידי ביטוי את המושגים )סובלנות, מגדר ושפה(.
החניך יכיר ויבין את מטרות החודש ומודל הסובלנות.
נתינת כלים ומתודות להעברת נושא החודש לחניכים ביישובים ובכלל כאנשים
(לפי מודל הסובלנות).
חלוקת היחידה:
חלק א': הגדרת מודל הסובלנות והבנתו.
חלק ב': קישור מודל הסובלנות והמושגים מגדר שפה וסובלנות לחיינו הפרטיים
והתנועתיים.
חלק א' (30-40 דק')
מתודה להצפת סטיגמות ואיסוף נתונים: (10-15 דק')מחלקים את החניכים ל 3 קבוצות. מחלקים לכל קבוצה דף 4 A, טושים ודמות.
לאחר מכן, עליהם לצייר על כל דף את הדמות שקיבלו ולרשום לצידו תכונות אופי
וסדר יום של הדמות.
דמויות אפשריות: ערבי, פריק, אתיופי, ערס, אשכנזי, חנון.
לאחר השלמת הציורים מעבדים את המתודה:
למה בחרתם לצייר אותו ככה?
למה החלטתם שאלו הם תכונות האופי שלו?
לפי מה קבעתם את סדר היום שלו?
האם כל הדברים שכתבתם הם נכונים? הם מוחלטים? מי קבע ככה?
במהלך העיבוד או בסיומו מציגים בפניהם את השלבים הראשונים של מודל
הסובלנות הצפת סטיגמות ואיסוף נתונים. ומסבירים על השלב הזה במודל תוך –
מתן דוגמאות. (מצורף נספח של מודל הסובלנות).
מתודה להגדרת גבולות של עצמנו: (10-15 דק')
מעמידים את הקבוצה בשורה ישרה. מקריאים להם משפטי דעה ועליהם להסכים
או לא להסכים עם המשפטים. אם מישהו מסכים עם משפט עליו לקחת צעד
קדימה. ואם לא, עליו להישאר במקומו.
לאחר מכן, שמסיימים להקריא את המשפטים, עליהם לסמן את המרחק אותו
הלכו (ע"י הסכמה עם המשפטים).
אחר כך, הם חוזרים לאותו שורה ישרה בתחילת המתודה. מקריאים להם משפטי
עשייה ועליהם לומר אם הם עושים אותם ביום יום או לא עושים אותם ביום יום. אם - -
אחד מן החניכים עושה את ההגדרה ביום יום שלו עליו ללכת צעד קדימה, ואם לא, -
עליו להישאר במקום.
משפטי דעה:
אני מוכן להזמין ערבי אלי לארוחת שישי.
אני מוכן להקפיץ אתיופי טרמפ.
אני מוכן להיות חבר טוב של הומו/לסבית לפי מין הנשאל.
אני לא חושב שבלונדיניות טיפשות.
אני מוכן להיות חונך של אוטיסט אחה"צ.
אני מוכן לשבת ליד "פריק פצצות" באוטובוס.
אני מוכן שהחבר הכי טוב שלי ייחשב "חנון".
משפטי עשייה:
פעם הזמנתי ערבי אלי לארוחת שישי
פעם הקפצתי אתיופי טרמפ.
פעם הייתי חבר שלה הומו/לסבית.
פעם נעזרתי בבלונדינית בשיעור בית.
פעם חנכתי אוטיסט אחה"צ.
פעם ישבתי ליד "פריק פצצות" באוטובוס.
יש לי חבר ממש טוב שנחשב "חנון".
עיבוד לאחר המתודה:
האם יש פער בין מה שאתם חושבים למה שאתם עושים?
אם כן, ממה נובע הפער?
האם הייתם רוצים שלא יהיה פער?
האם מה שסימנתם כרגע הם הגבולות שלכם?
הייתם רוצים לסמן לעצמם גבולות חדשים?
איך אפשר להחליט על גבולות חדשים? איזה ויתור צריך לעשות בשביל זה?
במהלך העיבוד או בסיומו מציגים בפניהם את השלב השלישי של מודל הסובלנות
הגדרת גבולות. ומסבירים על השלב הזה במודל תוך מתן דוגמאות. (מצורף נספח –
של מודל הסובלנות).
מתודה על נכונות להידברות: (10 דק')
דיון-
מהי הידברות?
מהי פתיחות?
מהי נכונות לדיבור/לשיח?
האם אני מוכן להידברות? האם אני מעוניין בפתיחות עם אנשים שאיני מתחבר
אליהם?
האם אני חושב שדרך שיח ורמת הידברות נוכל ליישר את ההדורים ולהגיע
לסבלנות כנה?
חלק ב': (30-40 דק')
הצגה (15 דק') מחלקים את החניכים ל - 3-4 קבוצות כאשר כל קבוצה מציגה סיטואציהשקשורה לחוסר סובלנות שהם נתקלו בה ביום יום. נותנים לחניכים 10 דקות לבנייה, -
ולאחר מכן הם מציגים את התוצר לקבוצה.
דיון ( 15 דק')
למה העלתם את האסוציאציות האלה דווקא?
האם יש לכם דעות קדומות?
האם אתם מסכימים בכלל עם דעות קדומות?
האם כאשר קורה מקרה כנגד אדם מסוים זה הופך את כל האנשים מסוגו ללא
טובים?
איפה ההצגות שהעלתם פוגשות אתכם ביום יום? -
האם יש מקרים שאתם פוגשים גם בחיי ההדרכה?
איך זה בא לידי ביטוי?
למה כל כך חשוב שיהיה בתנועה בכל שנה חודש סובלנות? האם זה נכון?
האם סובלנות מתחילה בגיל צעיר?
איפה אנחנו יכולים להשפיע כבר בגיל הצעיר על חוסר הסובלנות שסוררת
בישראל?
מה אנחנו מוכנים לעשות בשביל לקדם את הסובלנות אצלנו בחברה?
רשימת ציוד:
פתקים עם דמויות, טושים, דפי 4 A .
סלוטייפ (לסימון השורה בה מתחילים את הצעדים+לסימון עד לאן הגעתי).
פלקט עם מודל הסובלנות והסבר
יחידת סיכום
מטרות: החניכים יזכרו בתכנים שעברו בסמינר ויעשו סיכום.
החניכים ייתנו משוב על התנהלות הסמינר.
החניכים יבינו איך להסביר את התכנים והמסרים שהועברו אליהם אל קבוצות
ההדרכה שלהם.
החניכים יסכמו מה הם הדברים שהם לוקחים איתם מהסמינר.
מהלך:
1. סיכום סמינר בדרך מתודית מפזרים על הרצפה במרכז החדר תמונות -
שקשורות לק'ופים שהם עברו (לדוגמא תמונה של שולחן עגול לק' של -
השולחנות העגולים). כל חניך בוחר תמונה ומזכיר לקבוצה במה עסק
הק' שמוצג בתמונה.
.2 שימור ושימור בסמינר המדריך מבקש מכל חניך לבחור דבר שייצג -
משהו טוב ומשהו שייצג משהו רע ואיתם הוא משתמש כדי לתאר את
הדברים הטובים והדברים הפחות טובים בסמינר.. (לדוגמא סופרמן - -
קריפטונייט, בובספוג פלנקטון).
בחלק זה המנחה יירשום הערות והארות שעולות בקבוצה.
.3 המנחה יחלק לחניכים דפי משוב שמתייחסים להתנהלות הסמינר בכמה
אופנים רגשי, מנהלתי, חוויתי, פרוייקטים.. -
לאחר שמילאו את דפי המשוב המנחה אוסף את הדפים.
מטודות לזמן מת
תופסת סטיגמות משחקים תופסת, אם התופס בא לתפוס אותי ואני לא רוצה –להיתפס, אני צריך להגיד סטיגמה כלשהי לדוגמא "בלונדינית טיפשה". אם תפסו אותי
מישהו אחר צריך לשחרר אותי בכך שיתן לי כיף.
מטרת המשחק היא לעורר את החניכים ולהציף אצלם את הסטיגמות. בסוף המשחק
אפשר לעשות דיון על זה שסטיגמות זה דבר שגוי.
מגדלים באוויר
יושבים במעגל על הכסאות, המדריך נותן כל פעם שאלה בסגנון –
"כל מי ש...." כל מי שהעובדה נכונה לגביו עובר לשבת כסא אחד ימינה. אם מי
שמימיני לא עבר כסא, אני יושב עליו. בשאלה הבאה, אם הדבר נכון רק לגביי אני
עובר כסא אחד ימינה לבד, אם העובדה נכונה לגבי שנינו אז אנחנו עוברים ביחד
לכסא שמימין לנו, ואם העובדה נכונה רק לגבי מי שאני יושב עליו אני עובר איתו
ימינה. תתחילו בשאלות פשוטות כמו "כל מי שבכיתה י'" או "כל מי שעייף" ואחר כך
תנסו לקשר לנושא כמו "כל מי שנתקל פעם במקרה אלימות בעקבות גזענות" ודברים
בסגנון.
מטרת המשחק היא ליצור אינטרקציה בין חברי הקבוצה , לעורר אותם, לחבר אותם
לנושא דרך המשחק. שימו לב!! אם יש לכם דתיים בקבוצה, כאלה ששומרי נגיעה,
תוותרו על המשחק הזה מראש.
יא סטיגמות
משחקים את המשחק "יא" עם תוספת. כולם עומדים במעגל, בתחילת –
המשחק "טוענים" מישהו ואז הוא מרים ידיים וצועק 'יא' לעבר אחד האנשים בקבוצה
כולל תנועת ידיים, עם סטיגמה כלשהו לדוגמא "יא מרוקאי עצבני!". מי שצעקו אליו
את הסטיגמה צריך להרים ידיים ולצעוק את הסטיגמה בצורה כזאת "אני מרוקאי
עצבני!!" שני אלה שמצדדיו צריכים להפנות אליו את הידיים ולצעוק "הוא מרוקאי
עצבני!" ואז ה"מרוקאי העצבני" צריך להעביר סטיגמה אחרת לאחד מחברים הקבוצה
ולהפנות אליו את הידיים, לדוגמא לצעוק "אתה שמאלני פלצן!" והסבב ממשיך......
מטרת המשחק היא לעורר את החניכים, להוציא אנרגיות ולהציף סטיגמות. בסוף
אפשר לעשות דיון על זה שסטיגמות זה דבר שגוי.
נספחים ליחידות
יחידה 1:סיפור מגדל בבל
בראשית י"א
א) ויַהְִי כָל הָאָרֶׁץ שָׂפָה אֶׁחָת וּדְבָרִים אֲחָדִים:
ב) ויַהְִי בְנסְָעָם מִקֶׁדֶׁם ויַמְִצְאוּ בִקְעָה בְאֶׁרֶׁץ שִנעְָר ויַשְֵבוּ שָם:
ג) ויַאֹּמְרוּ אִיש אֶׁל רֵעֵהוּ הָבָה נלְִבְנהָ לְבֵניִם ונְשְִׂרְפָה לִשְׂרֵפָה ותְַהִי לָהֶׁם הַלְבֵנהָ
לְאָבֶׁן והְַחֵמָר הָיהָ לָהֶׁם לַחמֶֹּׁר:
ד) ויַאֹּמְרוּ הָבָה נבְִנהֶׁ לָנוּ עִיר וּמִגְדָל ורְאֹּשוֹ בַשָמַ יםִ ונְעֲַשֶׁׂה לָנוּ שֵם פֶׁן נפָוּץ עַל פְניֵ
כָל הָאָרֶׁץ:
ה) ויַרֵֶׁד ה' לִרְאתֹּ אֶׁת הָעִיר ואְֶׁת הַמִגְדָל אֲשֶׁר בָנוּ בְניֵ הָאָדָם:
ו) ויַאֹּמֶׁר ה' הֵן עַם אֶׁחָד ושְָׂפָה אַחַת לְכֻלָם וזְהֶׁ הַחִלָם לַעֲשׂוֹת ועְַתָה לֹא יבִָצֵר מֵהֶׁם
כּלֹּ אֲשֶׁר יזָמְוּ לַעֲשׂוֹת:
ז) הָבָה נרְֵדָה ונְבְָלָה שָם שְׂפָתָם אֲשֶׁר לֹא ישְִמְעוּ אִיש שְׂפַת רֵעֵהוּ:
ח) ויַפֶָׁץ ה' אתָֹּם מִשָם עַל פְניֵ כָל הָאָרֶׁץ ויַחְַדְלוּ לִבְנתֹּ הָעִיר:
ט) עַל כֵּן קָרָא שְמָהּ בָבֶׁל כִּי שָם בָלַל ה' שְׂפַת כָּל הָאָרֶׁץ וּמִשָם הֱפִיצָם ה' עַל פְניֵ
כָּל הָאָרֶׁץ:
קיצור תולדות האנושות \יובל נח הררי -
"...
יכולת מהפכנית זו (השפה) מקנה לאדם,שלוש יכולות חדשות שישנו את העולם ויבדילו
את האדם משאר בעלי החיים:
1. כמויות המידע שניתן להעביר בין הפריטים גדלה.
ניתן להעביר יותר ויותר פרטים, עובדות ונתונים.
התפתחות זו מאפשרת תיכנון מדויק ומדוקדק יותר של שיתופי פעולה בין הפריטים.
2. "מידע רכילותי" מידע רב ומורכב על מצב הקבוצה. מי כועס על מי, מי חבר למי -
וכו'.
מידע המאפשר לאדם לעקוב אחר מיקומו בחברה ויחסי הכוח בה.
יכולת זו מאפשרת לו לחיות בקבוצות גדלות והולכות של פריטים, לארגן חלוקות
פנימיות לתפקידים ומעמדות.
3. שפה פיקטיבית, מידע מדומיין.
לראשונה יכול האדם לשתף אדם אחר בעולם הפנימי והמדומיין שלו.
לא עוד רק מידע 'אמיתי' על העולם הקיים, אלא מעתה יכול האדם להעביר מידע
אשר לא קיים במציאות.
יכולת זו מאפשרת לו לתכנן תוכנית ארוכת טווח, מורכבת מלאה בפרטים ולהוציא
אותה אל הפועל בשיתוף פעולה רחב עם חבריו.
ניתן לדבר על חלומות, רעיונות, שיתופי פעולה סביב רעיון מופשט כגון אמונה דתית, –
לאום, חברה עסקית וכדומה.
יתרונה הגדול של יכולת זו:
א. אפשר לארגן שיתופי פעולה גדולים בין פריטים שלא מכירים זה את זה.
ב. ניתן להמציא כללי התנהגות חדשים ולשנותם במהירות גדולה תרבות."
יחידה 2:
מגיל אפס
(מתוך: "הפמיניסט" / קובי ניב)
זה שיש כמה הבדלים בין בנים לבנות, את זה כל אחד ואחת רואים. יש רק ויכוח קטן אם ההבדלים
האלה עושים את מי מהמינים טוב יותר, אבל לא נדון בזה עכשיו. הפעם נתרכז בשאלה: ממה נובעים
ההבדלים הללו?
עד עכשיו השאלה הזו הייתה די תאורטית מבחינתי, אבל לפני כמה שבועות נולדה לי בת (תודה,
תודה), אחרי שכבר גידלתי בן לגיל שבע (שוב תודה) ועכשיו אני כבר יכול לעקוב אחרי ההבדלים
ביחסה של הסביבה.
ההבדלים ביחס הסביבה מתחילים ממש מגיל אפס, כבר מהמתנות הראשונות שהילדים מקבלים.
איזה מתנות קיבל הבן שלנו כשנולד? כמעט על המתנות היו צעצועים שנועדו לפתח את המחשבה,
התנועה, הראייה, השמיעה המוזיקלית וכן הלאה. חוץ מכמה עשרות הצעצועים הוא קיבל גם שלוש
חליפות בגדים.
והנה, כשנולדה לנו בת, אלו מתנות קיבלה היא? בגדים, שמלות, בגדים, שמלות, בגדים (שמלות כבר
אמרתי?). חלוקת הצבעים היתה 85% ורוד, 11% אדום ו 5% סגול. חוץ משלושה יוצאי דופן, כל
עשרות המתנות היו בגדים, בגדים, בגדים.
את ההבדל הזה במתנות שנותנים הקרובים והדודות והדודים והחברים, יהיה קשה מאוד לתרץ
בנימוקים תורשתיים או גנטיים (אלא אם כן מדברים על הגנים של הדודים והדודות). גם יהיה קשה
לתרץ את זה ברצון החופשי של מקבלי המתנות. התינוק בן השבוע לא ביקש צעצועים והתינוקת בת
השבועיים לא ביקשה שמלות.
ההבדל היחיד הוא שאנשים (וזה כולל נשים!) חושבים שתינוק גבר צריך לקבל דברים שיעודדו אותו
לפעול ולהתפתח ואילו תינוקת אישה צריכה דברים שיגרמו לה להיות קישוט חמוד ויפה.
ההבדל היחיד, במקרה הברור הזה, לא קיים במציאות. הוא קיים אך ורק בראש של אנשים, במוחה
של החברה.
הגדרה מגדר
מגדר (ג'נדר - Gender) מציין הבדלים בין נשים לגברים שמקורם בחברה ובתרבות
ולא בביולוגיה. מבחינה ביולוגית, מין (sex) מתאר אנשים כזכר או נקבה על פי -
מאפיינים פיזיולוגיים בסיסיים (כגון כרומוזומים ואנטומיה של אברי מין). המגדר,
לעומת זאת, הוא התרגום החברתי של המין, והוא מתייחס לקטגוריות של גבר
ואישה והציפיות החברתיות מהם.
וכמובן כמה דעות קדומות-
הקטגוריות הדומיננטיות במגדר הן הקטגוריות הגבריות והנשיות הנתפסות
כהפוכות ומשלימות זו את זו, ומקושרות עם שני סוגי מאפיינים, בהתאמה.
מאפיינים גבריים (כלומר, מאפיינים המיוחסים יותר לגברים מנשים) כוללים
החלטיות, דומיננטיות, תוקפנות, שאפתנות, כוחניות, ביטחון עצמי ותחרותיות.
מאפיינים נשיים כוללים בעיקר עניין ברווחת הזולת, ותרנות ונכונות לסייע, רגישות
בין אישית ואמפתיה, נעימות, חמימות ועדינות. פרט לתכונות אישיות, מאפיינים -
מגדריים מתבטאים גם במראה החיצוני, בסגנון הלבוש, ועוד. קבוצות מאפיינים
אלו הן היבטים של תפקידי מגדר.
אנגלית עברית - רשימת מקצועות
Prime minister ראש\ראשת ממשלה
electrician חשמלאי\ת
model דוגמן\ית
lawyer עורך\כת דין
Soldier חייל
kindergarten teacher גנן\נת
nurse אח\אחות
teacher מורה

אין תגובות:
הוסף רשומת תגובה